پنجشنبه 16 فروردین 1397  11:25 ق.ظ    ویرایش: یکشنبه 26 فروردین 1397 01:13 ب.ظ
نوع مطلب: مقالات ،

یکی از شیوه‌های تحلیل پدیده‌های فرهنگی در حوزه سیاست‌گذاری فرهنگی تهیه اطلس فرهنگی است. در کشورهای توسعه‌یافته مانند فرانسه، آمریکا، انگلستان و روسیه داده‌های پایه فرهنگی و مردم‌شناختی در مهندسی فرهنگی (کلان) کشورشان به‌طور مستمر مورد استفاده قرار می‌گیرد‌ و نتایج آن در اطلس فرهنگی ارائه می‌شود. به هر حال، هر‌گونه اقدام و فعالیتی در دایره ارزیابی تأثیرات اجتماعی و یا پیوستنگاری فرهنگی و در نگاهی کلانتر تدوین چارچوب سیاست‌گذاری فرهنگی در کشور مانند تدوین نقشه مهندسی فرهنگی کشور، نیازمند خوانشی فرهنگی در قالب شاخصها و مؤلفههایی فرهنگی است که یکی از آن‌ها اطلس فرهنگی می‌باشد.

این مقاله در دوره 24 شماره 52 پاییز و زمستان دو فصلنامه دین و ارتباطات چاپ شده است.این تحقیق بررسی تأثیر تدوین اطلس فرهنگی در سیاست‌گذاری‌ها و مهندسی فرهنگی کشور است و با تصویر بایستههایی از آمارها و مطالعات صورت گرفته مانند مطالعات هافستد، گلوب و ... ، نشان میدهد که توجه به این عناصر میتواند، علاوه بر ارائههدف  تعریفی جدید از اطلس فرهنگی، حیطه پیوست‌نگاری و ارزیابیهای فرهنگی و اجتماعی در ایران را متحول و ابعاد جدیدی را بر آن بگشاید. 
کلیدواژه‌هااطلس‌ فرهنگی؛ جغرافیای فرهنگی ایران؛ مطالعات هافستد و گلوب؛ پیوست فرهنگی

آدرس اصل مقاله :   http://ertebatat.journals.isu.ac.ir/article_2101.html

Iranian Cultural Atlas; Central Component in Cultural Engineering and Peivastnegari (Cultural Impact Assessment)
Mojtaba Samadi1؛ Ali Ahmadi2
1. Ph.D Student of Communication of Allameh Tabatabayie University
2. Lecturer & Researcher of Cultural Geography, Imam Sadiq University
Providing Cultural Atlas is a way of analyzing the cultural phenomenon in the field of cultural policy-making. In developed countries such as France, USA, England and Russia the cultural and anthropological databasesare continually used in cultural engineering of the countries and its results are presented in their Cultural Atlas. ...
keywords: Cultural Atlas, Cultural Geography of Iran, Cultural impact, Cultural engineering

   


نظرات()  
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

جغرافیای فرهنگی Cultural Geography

لازمه ایجاد تمدن نوین اسلامی شناخت ظرفیت های جغرافیای فرهنگی و تمدنی است.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic