پنجشنبه 21 آذر 1398  12:52 ب.ظ    ویرایش: چهارشنبه 2 بهمن 1398 10:07 ق.ظ
نوع مطلب: همایش ها ،

چکیده مقاله نقش اجتماعی ایثار در رفع چالش آب و توسعه زندگی شهری در ایران که در کتاب مجموعه چکیده مقالات دومین همایش ملی ایثار اجتماعی منتشر شد. این همایش در 26 آذر ماه 1398 با همکاری دانشگاه امام صادق علیه السلام و دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در تهران برگزار شد. 
بر اساس نظریه‌ "هیدرولیک"، تمدن‌های بشری در بخش‌هایی از مناطق جغرافیایی که دارای آب‌وهوای مساعد و خاک حاصلخیز بوده ظاهر شده است. مطابق این نظریه، پیدایش شهرها به تفسیر اکولوژیک از شهرنشینی بسیار نزدیک است و در این رابطه آب منبع اصلی و عامل مهمی در شکل‌گیری تمدن‌ها به‌شمار می‌آید. در مناطق خشک و کم آب شکل‌گیری تمدن‌ها و شهرها متأثر از این نگاه و نظریه بوده و مسئله کمبود آب در مناطق مختلف مسائلی همچون ضعف در تولید کشاورزی، عدم تراکم جمعیت، و سایر محدودیت‌های زیست محیطی را بوجود آورده است. کمبود آب در ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی آن و قرار گرفتن در کمربند خشکی کره زمین همواره در شکل‌گیری، پایداری و توسعه شهرها چالش‌برانگیز بوده است. چرا که بحران آب، مجموعه‌ چالش‌های متعدد و وابسته به هم را به همراه دارد و در بلندمدت، مسائل راهبردی همچون مسائل اقتصادی، امنیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شهرهای ایران را ایجاد می‌کند. 
کتاب مجموعه مقالات

حال سوال این است که در مواجهه با بحران‌های آبی در شهرهای ایران، ایثار اجتماعی در زمینه آب به چه میزان در تکوین، حفظ و بقای زندگی شهری دخیل بوده ‌است؟ آیا فرهنگ یاریگری و دیگرخواهانه راهکاری اساسی برای رفع چنین چالش‌هایی بوده است؟ آیا شکل‌گیری و بقای زندگی شهری را می‌توان به ایثار اجتماعی آب برای ساکنان یک شهر مرتبط فرض کرد؟ تاریخ شهر و شهرنشینی در ایران بیانگر نقش ایثار برای رفع بحران کم آبی در شهرها بوده و این فرضیه قابل اثبات است. از مصادیق عینی این نوع ایثار وقف آب، ساخت آب‌انبارها، حفر و لایروبی قنات‌ها و نذر عمومی آب برای توزیع متناسب و عادلانه فضایی در شهرهای ایران بوده است. این پژوهش مبتنی بر روش توصیفی و تحلیلی و با استناد بر رویدادهای تاریخی مرتبط با موضوع تحقیق در آثار و منابع کتابخانه‌ای می‌باشد. این نوشتار با هدف بررسی و تبیین نقش اجتماعی ایثار در رفع چالش آب شهرهای ایران و در پاسخگویی به مشکلات و چالش‌های کنونی آب توسط ایثارگران اجتماعی نوشته شده است.

 واژگان کلیدی: ایثار، آب، تاریخ اجتماعی، زندگی شهری، ایران

   


نظرات()  
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

جغرافیای فرهنگی Cultural Geography

لازمه ایجاد تمدن نوین اسلامی شناخت ظرفیت های جغرافیای فرهنگی و تمدنی است.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات